support
logo

روغن زیتون و بیماریهای قلبی عروقی

نقش روغن زیتون در پیشگیری  از بیماری های قلبی عروقی ثابت شده است و خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد، بیماریهای قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در جهان صنعتی است. در حال حاضر کمترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشورهایی ثبت شده است که روغن زیتون تقریباً تنها روغن مورد مصرف آنهاست. روغن زیتون سطح کلسترول خون، کلسترول LDL و تری گلیسیرید را کاهش می دهد، در عین حال میزان کلسترول HDL را تغییر نمی دهد  و حتی ممکن است آن را بالا ببرد.

روغن زیتون و پوست

روغن زیتون می تواند نقش مهمی در پیشگیری از انواع مختلف بیماری­های پوستی و سرطان پوست داشته باشد. زیرا روغن زیتون علاوه بر پلی فنول­ها، دارای مقادیر بالایی از ویتامین­هایA ،D ، K و همچنین ویتامین E بوده که منبع اصلی حفاظت در برابر رادیکال­های آزاد می­باشد. در واقع ترکیبات آنتی اکسیدانی روغن زیتون باعث می­شود که همچنین استفاده از روغن زیتون به درمان مشکلات پوستی همچون آکنه، پسوریازیس و اگزما کمک می­کند.

روغن زیتون و دوران بارداری و نوزادی

روغن زیتون نقشی اساسی در رشد جنین در طول دوران حامگی ایفا می­کند و کمبودش اثرات مضری در رشد بعدی کودک می­گذارد.

روغن زیتون و دیابت

یک رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون، دارای چربی های اشباع شده کم، غنی از کربوهیدرات ها و فیبرهای میوه، سبزیجات و حبوبات، نه تنها موثرترین درمان برای دیابت است، بلکه به جلوگیری و یا به تاخیر انداختن حمله بیماری نیز کمک می کند. این نوع رژیم غذایی، کنترل قند خون را بهبود بخشیده و حساسیت انسولین را زیاد می کند. این فواید در دیابت های کودکان و بزرگسالان به اثبات رسیده است.

سرخ کردن با روغن زیتون

روغن زیتون برای سرخ کردن ایده آل است. هنگام گرم شدن، روغن زیتون پایدارترین چربی است. در شرایط دمایی مناسب، هیچ تغییری در ساختار اساسی روغن ایجاد نمی­شود و ارزش غذایی خود را بهتر از روغن­های دیگر حفظ می­کند

روغن زیتون و سرطان

یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته، سرطان بوده و شیوع آن در حال افزایش است.در حال حاضر ثابت شده که بین رژیم غذایی و پیشرفت تعداد زیادی از تومورهای بدخیم ارتباط وجود دارد